Корзина
8 отзывов
Контакты
БЕРДЯНСКИЙ ЗАВОД ЖАТОК-рапсовый стол, жатка для подсолнечника, тележка жатки, соевая приставка
+38097421-14-47
+38066749-25-82
+38061214-01-29
УкраинаЗапорожская областьБердянскул. Матвеева, 1б
Карта

Уборка — скашивание рапса (збирання — зкошування ріпак)

Уборка — скашивание рапса (збирання — зкошування ріпак)

«Поспешишь людей насмешишь» звучать російські прислів'я. Але коли занурюєшся в посівний процес та процес наглядання за молодими рослинами раптово засвідчує тобі що незабаром жнива. А ти приходиш до висновку, що до них то ти не готовий. Отут починаються непотрібні витрати (сезонні подорожчання). Готуємось до жнив своєчасно.

РІПАКОВІ ЖНИВА Виростити ріпак — це півсправи. Треба ще мати неабияку спритність, аби його зібрати. Адже стручки можуть розтріскатися прямо на полі під час збирання врожаю. Велика вологість насіння ріпаку в стручках може спричинити значні втрати урожаю. Проблеми можуть також виникнути з технікою, якою збирають ріпак.

Час збирати

Строки збирання ріпаку залежать від часу посіву і особливостей вегетації сорту. Озимий ріпак збирають наприкінці липня, а ярий — в серпні-вересні. Дата збирання врожаю зазвичай коливається. Для озимого ріпаку вона припадає на 180-240 день вегетації, а для ярого — на 85-125. З точки зору завантаження комбайнів це дуже зручно, оскільки ріпак вдається зібрати у той час, коли озимі вже зібрано, а ярові збирати ще рано.

Ознакою того, що ріпак готовий до збирання, можуть бути пожовтілі стебла й стручки, а також потемніле насіння, яке трясеться у стручку, якщо його погойдати. Такий стан рослин означає, що у вашому розпорядженні лишився тиждень, через який вони повністю достигнуть і обсиплються на землю.

Спосіб збирання

У нашій країні рекомендується збирати ріпак роздільним способом. Пряме збирання застосовується тільки тоді, коли рослини дозріли рівномірно, а поле характеризується відсутністю бур'янів. Нерівномірно дозрілий ріпак, зібраний прямим комбайнуванням без спеціальних відділювачів, лише осиплеться, і ніякого результату не буде.

І навпаки: якщо раптом спостерігається побуріння стручків головної китиці, які при стисканні розтріскуються, то роздільне комбайнування тільки зашкодить врожаю. Адже стручки підсихають у валках з різною інтенсивністю і це призводить до чергових втрат. Тому в такому разі найкращий спосіб збирання — пряме комбайнування.

Деякі агрономи перед збиранням рекомендують обробити посіви десикантом, адже внаслідок великого вмісту олії урожай може швидко зіпсуватися. Якщо насіння ріпаку з вологістю 10-12% пролежить ворохом дві-чотири години, воно може побілішати, і тоді ріпак уже не буде придатний для переробки на олію. А для нормального результату вологість насіння перед збиранням має становити не більше 8-9%, інакше відразу треба буде його сушити. Оброблене десикантом зерно в стручку встигає підсохнути за декілька днів. Після такої обробки зібраний у суху погоду ріпак сушити не потрібно, достатньо лише очистити зерно від вороху.

Техніка для ріпаку

На техніку слід звернути особливу увагу, оскільки багато господарств щорічно втрачають до 40% урожаю ріпаку тільки через низьку якість збиральної техніки. Основні втрати відбуваються через розтріскування стручків у момент скошування. Достатньо невеликого дотику жниварки — і насіння вже летить на землю.

Втрати можна зменшити, використовуючи спеціальні комбайни, налаштовані на ріпак, які обережно беруть тільки ту частину рослин, де розташоване насіння. Для таких цілей можна застосовувати ту ж техніку, що і для зернових колосових культур. Єдине, на зернозбиральні комбайни слід встановити спеціальні ріпакові столи з подовженою жниваркою для збирання дрібнонасінних культур і додатковими ножами, а також герметизувати місця можливих втрат насіння.

Збирання

Нерівномірно достиглі стручки скошують у валки, коли вони стають лимонно-жовтими, а в насінні вологість буде в межах 30-35%. Висота зрізу має бути максимально високою, оскільки у такому разі валки ліпше провітрюються і рівномірніше підсихають.

Найліпшим часом підбору валків є ранок та вечір, коли стручки не так сильно розтріскуються. Однак і при дотриманні усіх цих заходів роздільний спосіб призводить до великих втрат врожаю порівняно з прямим комбайнуванням. Це пов'язано з тим, що рослини у верхній частині валка швидко підсихають і стручки розтріскуються, а в нижній — залишаються сирими.

При обмолоті валків і прямому комбайнуванні швидкість руху має становити 5-6 км./год., а частота обертів молотильного барабана — 800 об./хв. Зазор молотильного барабана на вході — 35 мм, а на виході — 10 мм, частота обертання вентилятора — 340-440 об./хв.

Очистка

Через високий вміст олії та дрібний розмір, під час сушіння і зберігання з ріпаком слід обходитися обережно і здійснювати всі роботи швидко. Після збирання ріпаковий ворох очищують на стаціонарних зерноочисних агрегатах типу ЗАВ-25, КЗС-25Ш чи пересувних машинах ОВС-25, ОВП-20А, СМ-4. Для первинної очистки вороху використовують роздільні і зернові, підсівні й сортувальні решета з округлими і продовгуватими отворами, які підбирають залежно від розміру насіння.

Вторинну або, як ще кажуть, тонку очистку проводять відразу після досушування. Для цього застосовують машини СМ-4, «Петкус-Селектра» К-218/1 в комплексі з трієрним блоком К-553, «Петкус-Гігант» К-531/1, які мають набір решіт для дрібнонасінних культур. Найякіснішу обробку забезпечує насіннєочистносушильна лінія КОС-0,5.

Після первинної очистки перед зберіганням насіння необхідно додатково просушити до вмісту вологи не більше 8-10%. Для цього використовують наземні сушарки та бункери активного вентилювання або будь-які інші сушарки з попередньою герметизацією.

Сушити насіння в сушарках слід обережно, підтримуючи температуру теплоносія на значно нижчому рівні, ніж під час сушіння злакових трав. Нагрів насіння не має перевищувати 35-40°С.

Якщо ж сушарок немає, насіння розстеляють тонким шаром — 5-10 см — під навісом і постійно перемішують.

Насіння у сушарках шахтної системи можна сушити відхідними димовими газами котельної, за умови повного згоряння палива, або сумішшю димових газів і повітря. Температура газів, які застосовуються для сушіння насіння у сушарках шахтної системи, має становити приблизно 120°С. По завершенню сушіння насіння піддають обов'язковому охолодженню у спеціальних охолоджувальних камерах з продувкою холодним повітрям. Після охолодження насіння повинно мати температуру не вище 30°С.

Спеціальний пристрій

Використання для збирання ріпаку комбайнів зі звичайними зерновими жатками призведе до великих втрат урожаю. Так, під час прямого комбайнування комбайнами «Джон Дір» втрати складають 25%, комбайнами «Славутич» — до 20%, комбайнами «Дон» — до 30% урожаю. Це відбувається тому, що вся ця техніка обладнана дуже коротким столом жатки комбайна, і в процесі збирання врожаю на платформі жатки накопичується велика кількість біомаси. Під час додаткового струшування та перегортання стручки розкриваються і насіння ріпаку висипається на платформу.

Для зменшення цього негативного явища стіл жаток треба подовжувати, виносячи вперед ріжучий апарат та обладнуючи жатку хоча б одним активним розподілювачем рослинної маси.

В умовах господарства переобладнати таким чином жатку комбайна дуже важко. Тут допоможе пристрій марки ПР для збирання ріпаку прямим комбайнуванням. Він установлюється на зернові жатки комбайнів.

Цей пристрій забезпечує якісну роботу комбайну з найменшими втратами. Порівняно із зерновими жатками на збиранні ріпаку ПР на 30% знижує рівень втрат. Пристрій випускається з модифікаціями для агрегатування з жатками різної ширини захвату різних моделей комбайнів — «Дон», «Єнісей», «Джон Дір», «Клас», «Славутич», «Дніпро-350» тощо.

Пристрій працює як жниварна машина з двома боковими активними розподілювачами з приводом від МКШ і ріжучого апарату. Рослинна маса, потрапляючи на подовжену платформу, рівномірно розподіляється на ній і подається мотовилом на шнек, а далі — у похилу камеру без критичного накопичення її на платформі. Бокові активні розподілювачі забезпечують зріз рослинної маси в процесі косіння не обсипаючи на землю ріпак з сусідніх рослин. Саме ці можливості пристрою забезпечують збереження 25-30% урожаю.

СУШИМО РІПАК У ПОЛІ

Деякі рослини, такі як ріпак, часом вимагають проведення десикації перед збиранням. Цей захід наче підганяє достигання до певної дати, завдяки чому можна точно спланувати збиральну компанію. Ріпак достигає рівномірно, що дає змогу зібрати його вчасно і з мінімальними втратами від висипання насіння.

По своїй суті десикант — це гербіцид суцільної дії. За його застосування знищуються також бур'яни, що полегшує подальше збирання врожаю і підвищує його якість. З'являється можливість прямого збирання замість роздільного навіть у складних погодних умовах.

Десикація також підвищує якість продукції. Під впливом препаратів м'які тканини рослин починають висихати, що стимулює відтік асимілянтів з листя в плоди та насіння. У результаті збільшується олійність. Завдяки такій дії десикантів класність продукції зростає на одну-дві позиції.

У вологих умовах ефективніше провести десикацію і підсушити культуру на корені, ніж потім сушити зерно на току, що за часом, трудомісткістю і витратами не так вигідно.

Використовувати для десикації літаки недоцільно, адже вартість процедури велика, а точність обробки мала. Ліпше застосовувати дельтальоти, які літають нижче, і обробляють поля рівномірніше. При цьому витрати води будуть нижчими.

Найбільш розповсюдженими десикантами є препарати на основі гліфосату, який блокує рослинних фермент, що бере участь у синтезі ароматичних кислот. Ці препарати швидко проникають у судинну й кореневу системи рослини. Однак симптоми дії гліфосату можна побачити лише через два тижні. Рослини ріпака поступово жовтіють і висихають.